Cmentarze komunalne w Mielnie

Regulamin

 Regulamin cmentarzy komunalnych położonych w Gminie Mielno

 

 

 § 1

 Regulamin cmentarzy komunalnych położonych na terenie Gminy Mielno obejmuje:

1)      Cmentarz w Mielnie;

2)      Cmentarz w Sarbinowie

  § 2

1.Cmentarzami  zarządza zarządca cmentarza.

 2. Biuro administracji cmentarza znajduje się  w siedzibie Mieleńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mielnie, przy ulicy Słonecznej 9 i czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00, z wyjątkiem dni wolnych od pracy.

3. Cmentarz jest otwarty w okresie od 1 kwietnia do 30 września w godzinach od 7.00 do 21.00 , a w okresie od 1 października do 31 marca od 7.00 do 18.00 (nie dotyczy 31 października oraz 1 i 2 listopada). Przebywanie na cmentarzu poza godzinami otwarcia jest zabronione.

4. Pogrzeby odbywają się w dni robocze w godzinach od 8.00 do godziny 15.00 . W przypadkach uzasadnionych, zarządca umożliwi zorganizowanie pogrzebu w innych dniach i godzinach.

5. Przedsiębiorcy mogą wjeżdżać i świadczyć usługi na terenie cmentarza tylko w dni robocze, wjazd od godz. 7.00 do 15.00,

 § 3

Na terenie cmentarza urządza się następujące miejsca pochówku:

1) groby ziemne zwykłe, przeznaczone do pochowania jednej trumny;

2) groby ziemne rodzinne, składające się z dwóch lub więcej połączonych (bez przejścia pomiędzy nimi) w poziomie grobów ziemnych zwykłych;

3) groby murowane zwykłe, przeznaczone do pochowania jednej trumny;

4) groby murowane rodzinne, składające się z dwóch lub więcej połączonych (bez przejścia pomiędzy nimi) w poziomie grobów murowanych zwykłych;  

5) groby urnowe ziemne;

6) groby urnowe murowane;

7) miejsca rezerwowe, przeznaczone do pochowania określonej osoby, udostępniane za jej życia.

 § 4

 Ustawianie na cmentarzu nagrobków, ławek oraz innych elementów małej architektury może nastąpić tylko po wcześniejszym uzgodnieniu z zarządcą cmentarza na podstawie pisemnej zgody na dokonane tych czynności.

 § 5

 Odpady powstające na cmentarzu należy wrzucać wyłącznie do pojemników do tego przeznaczonych.

§ 6

 Na teren cmentarza zabronione jest wprowadzanie zwierząt za wyjątkiem psów asystującym osobom niepełnosprawnym.

 § 7

1. Na teren cmentarza wjazd pojazdów silnikowych za wyjątkiem karawanów dowożących zwłoki i pojazdów konduktu pogrzebowego, możliwy jest tylko po uiszczeniu opłaty za wjazd na cmentarz.

 2. Osoby wjeżdżające na cmentarz obowiązuje zachowanie szczególnej ostrożności oraz zastosowanie się do oznakowania przyjętego przez zarządcę cmentarza.

 § 8

1. Wysokość opłat za korzystanie z cmentarza określa Burmistrz Mielna w drodze zarządzenia.

2. Opłaty za korzystanie z cmentarza pobiera zarządca cmentarza.

3. Opłaty pobierane są za:

 1) korzystanie z miejsca pochówku tj. prawo do grobu;

2) ponowienie prawa do grobu;

3) rezerwację miejsca pochówku;

4) rejestracje w księgach cmentarnych;

5) korzystanie z infrastruktury cmentarza tj. Kaplica na cmentarzu komunalnym w Mielnie;

 6) wjazd na cmentarz;

7) wytyczenie grobu, ustalenie warunków montażu nagrobka i prac budowlanych, nadzór nad pracami budowlanymi oraz ich odbiór.

4. W przypadku tworzenia grobu rodzinnego ziemnego lub murowanego opłata za miejsce pod grób rodzinny stanowi krotność opłaty za grób pojedynczy.

5. W przypadku ponownego pochowania w istniejącym grobie lub pochowania w miejscu zarezerwowanym przed upływem okresu, na jaki dokonano opłaty za wykupienie lub rezerwację grobu, zarządca cmentarza pobiera opłatę, o której mowa w ust. 3 pkt 1, pomniejszoną proporcjonalnie za lata, które pozostały do końca okresu, na jaki grób został opłacony lub zarezerwowany.

6. W przypadku zgłoszenia (przez opiekuna grobu) rezygnacji z miejsca rezerwowego, usytuowanego w obrębie grobu rodzinnego, rezygnacja może być przez zarządcę cmentarza przyjęta tylko pod warunkiem możliwości wykorzystania tego miejsca do wykonania odrębnego grobu (pochówku) z zachowaniem wymaganych, na podstawie obowiązujących przepisów, odległości od grobów sąsiednich.

 § 9

1. W przypadku nieuiszczenia obowiązującej opłaty przedłużającej uprawnienie do grobu, grób ten kwalifikuje się do likwidacji i może zostać użyty przez zarządcę cmentarza do ponownego chowania zwłok.

2. Likwidacja grobu poprzedzona jest informacją o przeznaczeniu grobu do likwidacji, umieszczoną na grobie i na tablicy informacyjnej w biurze administracji cmentarza, na co najmniej 3 miesiące przed terminem likwidacji.

 3. Z czynności związanych z likwidacją grobu zarządca cmentarza sporządza protokół.

 4. Szczątki pochowane w likwidowanym grobie są przenoszone i chowane w ossarium na terenie cmentarza.

5. Nagrobki i inne elementy z grobów likwidowanych nieodebrane przez opiekunów grobu są przez zarządcę cmentarza likwidowane.

6. Miejsce pochówku po ekshumacji związanej z przeniesieniem zwłok w inne miejsce, pozostaje do dyspozycji zarządcy cmentarza, a opiekunowi grobu zwraca się procentową część wniesionej opłaty, pomniejszonej o należność za każdy rozpoczęty rok kalendarzowy użytkowania grobu.

 § 10

 Miejsca pochówku nie mogą być przedmiotem obrotu wtórnego.

§ 11

1. Budowa grobów murowanych może odbywać się tylko w oparciu o dokumentację projektową zarządcy, zgodnie z zasadami konstrukcji określonymi w odrębnych przepisach.

2. Roboty budowlane na cmentarzu, w szczególności budowa grobu murowanego, ustawienie nagrobka, remont nagrobka, wykonanie wylewki wokół grobu, mogą być prowadzone wyłącznie po uprzednim przekazaniu wykonawcy robót terenu budowy przez zarządcę cmentarza oraz wniesieniu należnych opłat wynikających z zarządzenia, o którym mowa w § 8 ust. 1.

3. Przekazanie terenu budowy wykonawcy robót następuje w formie pisemnego zezwolenia zarządcy cmentarza, które powinno zawierać:

1) imię i nazwisko wykonawcy robót lub nazwę firmy;

 2) adres wykonawcy;

 3) lokalizację miejsca robót: kwatera, rząd, grób oraz nazwisko osoby zmarłej;

 4) rodzaj prowadzonych robót;

5) wymiary wytyczonego miejsca, wysokość opaski wokół grobu względem gruntu i jej szerokość;

6) ustalenia dotyczące transportu materiałów, ziemi, gruzu oraz nagrobków lub elementów nagrobków przeznaczonych do wywozu;

 7) sposób zabezpieczenia grobów i nagrobków znajdujących się w sąsiedztwie prowadzonych robót;

8) klauzulę, w której wykonawca robót zobowiązuje się do przestrzegania obowiązujących na cmentarzu zasad prowadzenia robót, w szczególności do wywozu gruzu, ziemi i innych pozostałości po robotach budowlanych, a także naprawienia wszelkich powstałych w wyniku prac szkód oraz przywrócenia otoczenia do stanu poprzedniego

 

 4. Zarządca cmentarza dokonuje odbioru robót i sporządza protokół odbioru.

 5. Zarządca cmentarza odmawia wydania zezwolenia, o którym mowa w ust 3, wykonawcy robót, który uprzednio wykonał roboty niezgodnie z warunkami zezwolenia, do czasu usunięcia nieprawidłowości lub zapłaty kosztów wykonania zastępczego, poniesionych przez zarządcę cmentarza.

 

§ 12

1.Zgłoszenia pogrzebu dokonuje rodzina osoby zmarłej, uprawniona instytucja lub organ w biurze administracji cmentarza, na podstawie przedłożonej karty zgonu.

2.Rodzina, uprawniona instytucja lub organ zgłaszając pogrzeb, określają sposób przebiegu ceremonii pogrzebowej.

3.Wystawienie trumny ze zwłokami w kaplicy na cmentarzu komunalnym w Mielnie na katafalku następuje na pół godziny przed wyprowadzeniem na miejsce pochówku.

 

 

 

 

            (Załącznik do uchwały Nr  LII  /  637  /2018 Rady Miejskiej Mielna  z dnia 5 października 2018 r. Regulaminu cmentarzy komunalnych położonych w Gminie Mielno, opublikowany                 w Dz.U. Woj. Zachodniopomorskiego z 2018 r. poz.5330)

up